Društvo za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto
Podatki
Ime programa: Dnevni center za otroke in Dnevni center za romske otroke
Naslov programa in poštna številka: Rozmanova ulica 30, 8000 Novo mesto
Odgovorna oseba: Branka Bukovec, predsednica
Kontaktna oseba: Mojca Vegelj, Kristina Lovrinović
Gsm: 041 928 393
Fax: 07 39 39 212
E: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled., Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.
FB: https://sl-si.facebook.com/DRPDNM
Opis:
Socialnovarstveni programi so namenjeni socialno izključenim skupinam, predvsem migrantom in Romom, ki zaradi omejenega dostopa do materialnih, kulturnih in socialnih virov, nimajo možnosti za enakovredno vključevanje v družbo. Namen programa je skozi različne aktivnosti krepiti njihov položaj in vlogo (opolnomočenje) ter v povezavi z osveščanjem širše javnosti prispevati k njihovi boljši družbeni vključenosti.
O društvu:
Društvo za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto je nevladna in humanitarna organizacija, ki deluje v javnem interesu na področju socialnega varstva, kulture in mladine.
Poslanstvo
Vključeni in aktivni posamezniki za odprto družbo.
Poslanstvo uresničujemo z vključevanjem socialno izključenih skupin, spodbujanjem aktivnega državljanstva in participacije, predvsem med mladimi, ter s spodbujanjem razvoja nevladnih organizacij in civilnega dialoga.
Vse svoje aktivnosti izvajamo s strokovnim in prostovoljnim delom in z vključevanjem širše javnosti ter pri tem širimo vrednote človeškega dostojanstva, solidarnosti, prostovoljstva, medkulturnega dialoga in aktivnega državljanstva.
Programi s katerimi uresničujemo poslanstvo:
1. SOCIALNOVARSTVENI PROGRAMI
a) Dnevni center za otroke
b) Dnevni center za romske otroke
– Dnevni center Brezje
– Dnevni center Jedinščica
c) Pomoč pri integraciji migrantov
Projekt Marela – večgeneracijski center Dolenjske in Bele krajine
2. MEDKULTURNI DIALOG
3. MLADINSKO DELO IN AKTIVNO DRŽAVLJANSTVO
Mladinsko delo
Prostovoljstvo
Aktivno državljanstvo
Kulturne izmenjave
4. PODPORA NEVLADNIM ORGANIZACIJAM
Regijski NVO center
Vizija
Postati enakopraven člen demokratičnih procesov odločanja.
Društvo se bo na podlagi preteklih povezav in izkušenj z vsemi sektorji razvijalo v smeri postati enakopraven člen demokratičnih procesov odločanja, da bo lažje odgovarjalo na potrebe vseh deležnikov, ki so vpleteni v proces izgradnje odprte in vključujoče družbe, od širše javnosti do javnih institucij, lokalnih oblasti, NVO, gospodarstva in izključenih skupin.
Na našem izvornem področju socialnega varstva to pomeni nadgrajevanje javnih socialnovarstvenih programov z novimi vsebinami za različne ciljne skupine (otroke in mlade, otroke in mlade z manj priložnosti ter njihove starše), predvsem migrante in Rome, ki zaradi omejenega dostopa do materialnih, kulturnih in socialnih virov, nimajo možnosti za enakovredno vključevanje v družbo ter vseh tistih, ki imajo manj možnosti in priložnosti za participacijo, krepitev socialnega kapitala, razvijanje kompetenc, sproščanje inovativnega potenciala in medgeneracijskega sodelovanja.
Na področju regijskega stičišča nevladnih organizacij, ki je že vzpostavilo mrežo NVO in deloma nagovorilo politiko in gospodarstvo, predvsem v Mestni občini Novo mesto, to pomeni postati akter, na katerega se znajo obrniti številne pristojne institucije (občine, javni zavodi, upravne enote, razvojni center, DURS, člani občinskih svetov itd.) in gospodarstvo. Hkrati se znajo na nas obrniti vse nevladne organizacije, ki pri njih iščejo kakršno koli pomoč.
Poleg razvoja v smeri vzpostavljanja profesionalne ekipe pa bomo še naprej negovali vrednoto prostovoljnega dela, ga razvijali in promovirali, saj je prostovoljstvo ključno sredstvo za državljansko soudeležbo. Preko njega državljani prepoznavajo potrebe v družbi in se nanje odzivajo, spodbuja socialno odgovornost in razvija solidarnost tako v skupnosti kot tudi širše.
Socialnovarstveni programi:
Dnevni center za otroke
V program Dnevni center za otroke se vključujejo otroci s težavami v odraščanju oziroma otroci, ki imajo manj priložnosti za enakovredno vključevanje v družbo in omejen dostop do materialnih, kulturnih in socialnih virov, zaradi česar je možnost pojava psihosocialnih težav in socialne izključenosti večja: priseljenci (predvsem priseljenci iz tretjih držav), otroci, prikrajšani za primerno družinsko življenje, revni in socialno izključeni otroci, učno neuspešni otroci, otroci s čustvenimi, socialnimi in vedenjskimi težavami/motnjami.
Namen programa je varovanje in krepitev psihosocialne dobrobiti otrok s težavami v odraščanju, in sicer z usposabljanjem za samostojno in učinkovito reševanje težav in stisk (opolnomočenje uporabnikov), preprečevanjem socialne izključenosti ter višanjem ravni kakovosti življenja.
Dnevni center za romske otroke
Romi so izključeni na vseh področjih življenja, a morda nikjer s tako škodljivimi posledicami kot na področju izobraževanja, zato je izboljšan pristop do znanja in veščin ključnega pomena za napredovanje romske skupnosti. In s tem namenom je nastal tudi Dnevni center za romske otroke (Dnevni center Brezje in Dnevni center Jedinščica), ki deluje vsak dan od ponedeljka do petka v dveh največjih romskih naseljih v Novem mestu. Namen programa je skozi neformalne oblike učenja prispevati k večji vključenosti otrok in mladih Romov iz romskega naselja Brezje in Jedinščica v vse tri institucionalne mreže, ki obvladujejo otroštvo in mladost - izobraževalni sistem, sistem zaposlovanja in prostočasni kulturni sistem, ter na ta način zmanjševati ranljivost otrok in mladih Romov, tveganje revščine ter njihovo socialno izključenost.
Pomoč pri integraciji migrantov
Program je namenjen migrantom, predvsem migrantom iz »tretjih držav« (Kosova, BiH, Srbije, Črne gore ter Makedonije), še posebej tistim, ki zaradi izobraževalne prikrajšanosti potrebujejo posebno podporo pri vključevanju v družbo.
Znotraj ciljne skupine posebno pozornost namenjamo (albanskim) ženskam in mladim.
Odprti smo:
Poslovni čas Društva za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto je od 8. do 18. ure.
V času šolskih počitnic od 8. do 16. ure.
Dnevni center za otroke je odprt vsak dan od ponedeljka do petka od 11. do 18. ure.
Dnevni center Brezje je odprt vsak dan od ponedeljka do petka od 13. do 17. ure.
Dnevni center Jedinščica je odprt vsak da od ponedeljka do petka od 11. do 16. ure.